/DENIK.CZ/ – Další, už čtvrtý ročník populární soutěže netradičních plavidel s přiléhavým názvem Baškohrátky, proběhl tuto sobotu 14. srpna na přehradě v Bašce. Akci si nenechalo ujít několik tisíc diváků. Závodníků na netradičních plavidlech však letos oproti předešlému roku výrazně ubylo. „Účast plavidel letos byla slabší. Zatímco vloni jich odstartovalo 14, letos se do soutěže přihlásilo jen pět týmů. Vede nás to k zamyšlení, jestli příští rok dělat opět soutěž netradičních plavidel, nebo raději soutěž typu Her bez hranic," zamýšlel se hlavní organizátor akce David Blahut z neziskové organizace Sdružení pro Bašku.

„Nicméně diváků přišlo opravdu hodně a doufám, že se i přes malou účast plavidel dobře bavili. Doprovodný program byl bohatý. Připravili jsme spoustu atrakcí pro děti i dospělé. Děti se mohly vyřádit v dětském koutku s klaunem a soutěžemi, na trampolínách a ve skákacích hradech, v Tarzanii nebo si třeba mohly vyzkoušet aquazorbing. Odpoledne po vyhlášení výsledků soutěže netradičních plavidel pak až do večera probíhaly koncerty skupin Stone Free, Jiří Schelinger revival, Traktor, Abraxas band a R.U.M. rock. Bylo připraveno bohaté občerstvení a večer se diváci mohli pokochat velkolepým netradičním ohňostrojem," pověděl David Blahut.

„Baškohrátky neděláme pro zisk, ale pro radost všech. Je pro nás veliká čest, když lidé přijdou a nějakým způsobem nás podpoří – a diváků letos přišlo skutečně mnoho," usmíval se organizátor. Dodal, že letos se fantasticky vydařilo i počasí. „V jednu hodinu v noci se nad Baškou prohnala obrovská bouřka s průtrží mračen. Spali jsme u přehrady ve stanu a mohu říct, že jsem se celou noc modlil a vzýval všechny možné síly, aby se počasí umoudřilo a bylo hezky. Když potom ráno vysvitlo sluníčko, kamarádi mě nařkli, že mám snad spolky s kdovíkým," smál se David Blahut.

Samotní diváci si akci nemohli vynachválit: „Akce je moc fajn, je tu legrace. Přišly jsme sem s kamarádkami a výborně se bavíme," chválila letošní Baškohrátky třináctiletá Kristýna Cigáňová z Frýdku-Místku. „Všechna plavidla jsou krásná, všichni do toho dali duši, ale Shrek – to je umělecké dílo," zhodnotila divačka Zdeňka Březinová z Frýdku-Místku. „Na Na Baškohrátkách jsem poprvé, protože tou dobou většinou býváme na dovolené. Letos to ale vyšlo a jsme se synem Vojtou nadšeni," dodala.

Mezi soutěžícími plavidly startovaly týmy Nanuky na prodej, Rychlá rota, Aqua GP, Shrek a Fiona a Čarodějnice. Zatímco celkového vítěze vybrala porota, k hodnocení se dostali i diváci. Porota i diváci se ovšem shodli na stejném vítězi – týmu Shrek a Fiona s jejich plavidlem – Oslíkem. Vítězové získali kromě spousty dalších věcných cen i týdenní pobyt pro dvě osoby na jachtě v Chorvatsku s kurzem na kapitánské zkoušky. V divácké soutěži pak získali neméně lákavou cenu za originalitu – víkend ve Svobodných Heřmanicích se čtyřmi poznávacími ponory. Této ceny se však vítězný tým vzdal ve prospěch posádky na druhém místě, kterou byl tým Aqua GP z Bašky. „Velice za to Shrekovi a Fioně děkujeme, udělalo nám to velikou radost. Potápění jsme si vždycky moc chtěli vyzkoušet," byli ze získané ceny nadšeni sedmnáctiletí Tomáš Pasterňák z Kunčiček u Bašky a Lukáš Klus z Hodoňovic.

„Na výrobě Oslíka jsem dělal po večerech asi měsíc. Kostra je svařena z drátů a potažena králíkářským pletivem a oblepena sklolaminátem," popsal detaily vítězného plavidla Shrek alias Eduard Janusch ze Studénky, který se vloni na Baškohrátkách blýsknul s plavidlem Čaroděje. „Dělám to pro radost dětem, hrozně mě to baví," usmíval se pod zelenou maskou Shreka. „Napekli jsme letos také spoustu perníčků, které jsme tu rozdali dětem. Jen se po nich zaprášilo," smála se Fiona, tedy druhá členka vítězného týmu Yvetta Januschová. Oslík prý teď bude dělat na zahradě radost jejich malé vnučce Viktorce.

Tým Čarodějnice, který skončil na třetím místě, do Bašky dorazil z Ostravy. „Plavidlo jsme vyráběli strašně narychlo, trvalo nám to asi dva dny. Motivovala nás k tomu kolegyně z práce, která je jednou z organizátorek Baškohrátek. Prý jsme na takovou soutěž dostatečně střelené," smály se Čarodějnice Inka Sýkorová a Aranka Tumaková. „Byla to naše první účast. Jsme nadšeni a příští rok určitě přijedeme zase. Už teď vymýšlíme nové plavidlo. Příště si na jeho výrobě také určitě dáme více záležet," doplnil mechanik týmu Petr Tumakov a obě „Čarodějnice" souhlasně přikyvovaly.

Joomla SEF URLs by Artio