elektro-recyklaceDoby, kdy se staré elektrospotřebiče vyhazovaly v lepším případě do popelnic a v horším na černé skládky se pomalu ale jistě stávají minulostí. Tyto spotřebiče, které už dosloužily, můžeme odevzdat na sběrném dvoře či u prodejce – a to bezplatně.

Tím se nabízí jejich další využití. Ze sběrných míst zamíří do recyklačního závodu. Nejprve se odstraní nebezpečné látky, poté se dostanou ke slovu moderní stroje – ty oddělí z elektrospotřebičů kovy, plasty a další části, které putují do výrobních závodů, kde mohou být znovu použity při výrobě nových elektrospotřebičů.

Elektrospotřebiče se dělí do několika skupin:
Chlazení – chladničky, mrazničky, přenosné chladničky, vinotéky, výčepní zařízení s chladícím médiem.
Velké spotřebiče – pračky, myčky, sušičky či sporáky.
Střední spotřebiče – mikrovlnné trouby, vysavače, digestoře, parní čističe, pečící zařízení do 10 kg.
Nářadí, hobby, dílna – pily, vrtačky, brusky, řezačky, aku šroubováky.
Zahrada – elektrické sekačky, křovinořezy, elektrické nůžky na živý plot.

vysavac-druha-sance

Staré elektrospotřebiče můžete odevzdávat na Sběrném dvoře v Kunčičkách u Bašky, a to v těchto dnech:

úterý 6:00 - 18:00
čtvrtek 6:00 - 14:00
sobota 8:00 - 12:00

Pokud máte doma spotřebič, který jste už nahradili novým, ale ten starý je stále funkční, není nutné jej vyhodit, protože může ještě posloužit jinde. Od roku 2015 koordinuje Společnost ELEKTROWIN a.s. projekt Jsem zpět. Na webových stránkách projektu najdete hned v úvodu mapu odběrných míst. Elektrospotřebiče odevzdané v rámci tohoto projektu jsou zkontrolovány odborným servisním technikem, a pokud kontrolou projdou, je jim poskytnuta druhá šance na místech, kde je jich nejvíce potřeba. Jedná se např. o Klokánky Fondu ohrožených dětí, azylové domy a podobné organizace. V případě, že spotřebič požadavkům pro další využití neodpovídá, je odevzdán k recyklaci.

V roce 2016 vstoupila v platnost nová legislativa, podle níž by měl každý z nás ročně odevzdat k recyklaci přibližně 7 kg elektroodpadu. V současnosti připadá na 1 občana České republiky cca 5 kg reálného sběru. Ani Vám jistě není lhostejné, jak vypadá příroda okolo Vás a veškeré staré elektrospotřebiče odevzdáte na místech k tomu určených.