Majitelé psů musí do konce roku 2019 nechat označit čipem svého psa. Od 1. ledna 2020 zavádí tuto povinnost novela veterinárního zákona.

 Ačkoli povinnost nechat svého psa do začátku roku 2020 čipovat schválili zákonodárci už před dvěma lety, mnoho majitelů o ní vůbec netuší nebo jé odkládají na poslední chvíli. Za psa bez čipu bude majitelům hrozit pokuta až 20 tisíc korun.

Psům centimetrový čip pod kůži vpíchne veterinář, majitel za to zaplatí přibližně od tří do pěti set korun.

Nutnost očkování se týká všech psů. Výjimku mají jen ti, kteří jsou označeni čitelným tetovacím číslem (týká se psů s rodokmenem) provedeným před 3. červencem 2011. Přesněji tedy, psi starší 8,5 roku, kteří tetování nemají nebo je nečitelné, také musejí mít čip.

Zároveň čipování úzce souvisí s očkováním proti vzteklině. Kdo nebude mít psa čipovaného, znamená to, že nemá platné očkování.

Na očkování proti vzteklině, dohlíží Státní veterinární správa, která bude nově dohlížet také na čipy. Kontrolovat psy mohou také strážníci. Ti jsou často už teď vybaveni speciálními čtečkami, které ke zvířeti přiloží a zjistí, jestli čip mají. Pokud bude mít pes čip, dotyčný bude vědět, že pes je očkovaný proti vzteklině.

Zdroj: MF Dnes