Vláda vyhlásila v pátek 26. února nouzový stav. Platit bude 30 dnů, tedy do 28. března. V pondělí 1. března vstupují v platnost nová přísnější krizová opatření, která mají za cíl omezit šíření epidemie Covid-19.

Respirátory a roušky

Do odvolání platí, že ve všech vnitřních prostorech, mimo své bydliště, ale taky veřejně přístupných místech, tedy například v obchodech, zdravotnických zařízeních, MHD, ale taky zastávkách a tak dále je nutné mít respirátor.  Všude venku v zastavěném území bude nutné nosit minimálně chirurgickou roušku. Látkové či jinak podomácku vyrobené roušky již není možné používat.

 

Volný pohyb osob

Do 21. března platí zákaz opouštět území okresu, na jehož území má dotyčný trvalý pobyt nebo bydliště. Zákaz platí i obráceně pro vstup do jiného okresu, kde dotyčný nebydlí. Pro cesty do práce mimo okres je nutné doložit potvrzení zaměstnavatele nebo pracovní smlouvu. Pro cestu k lékaři prohlášení nebo formulář s místem, časem a cílem cesty. Zpřísnění se týká i pohybu přes den ve volném čase. Cesty do přírody a za sportem jsou možné jen za přítomnosti společných členů jedné domácnosti a na území obce, ve které má osoba trvalý pobyt nebo bydliště.

 

Maloobchod a služby

Vláda do 21. března zredukovala počet výjimek ze zákazu přítomnosti veřejnosti v provozovně. Ve výjimkách už nejsou například prádelny a čistírny, prodejny textilního materiálu a textilní galanterie, zámečnictví, papírnictví či prodejny se zbraněmi a střelivem. Zavřít budou opět muset i prodejny dětského oblečení a obuvi a například provoz automyček bude možný jen bez obsluhy.

Přerušit činnost budou muset také provozovny péče o dítě do tří let věku v denním režimu s výjimkou dětské skupiny při zdravotnickém zařízení nebo zařízení sociálních služeb. Omezen bude opět také provoz poskytovatelů lázeňské léčebně rehabilitační péče tak, že lze poskytovat výlučně lázeňskou léčebně rehabilitační péči, která je alespoň částečně hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

 

Školy a školky

Uzavřeny jsou mateřské i základní školy.

 

Informace o nouzovém stavu a mimořádných opatřeních

Čestné prohlášení - pdfcestne-prohlaseni-vzor.pdf360.84 KB

Formulář pro cesty mimo práci - pdfformular-cesty-mimo-praci.pdf411.61 KB

Potvrzení zaměstnavatele na více cest do práce - pdfPotvrzeni-zamestnavatele-na-vice-cest-do-prace.pdf343.12 KB

Otázky a odpovědi - pdfotázky-a-odpovědi.pdf459.52 KB