Ani letos nezůstala tradice rozsvěcování vánočních stromů v obci porušena a v sobotu 1. prosince 2018, den před první adventní nedělí, se sešli občané tentokrát v Hodoňovicích, aby při společném adventním hodování rozsvítili nazdobený, vzrostlý smrk v parčíku před Hostincem U Čendy.

Pracovníci obecních služeb vytvořili ze stánků, před hostincem, doslova „Adventní městečko“. Dominovalo zde podium pro vystupující tohoto svátečního odpoledne. Dále pak postavičky dřevěného betléma, jenž   pro naši obec vyřezal Štefan Danielovič. Jeho zvířátka, upoutala děti natolik, že si je přišly pohladit a blíže prohlédnout. V prostoru před stánky byly rozmístěny stoly s lavicemi, k zahřátí v mrazivém počasí mělo posloužit sálající teplo z ohně v železných koších. V jedné z místnosti hostince bylo už vše připraveno k výrobě a zdobení perníčků. Toto „měla pod palcem“ paní učitelka Martina Mílová s týmem maminek. I Školička, kterou provozuje Obec Baška, v zrekonstruovaných prostorách bývalé základní školy, měla Den otevřených dveří a její chůvičky zvaly k prohlídce především rodiče, kteří by měli zájem umístit své dítko právě v tomto zařízení.

Ve 14h už všechny stánky nabízely výrobky a produkty našich spolků. Prodávali přítomným od uzenin, koláčů, perníků, medoviny, punče, vína, vaflí, klobás, zelňačky až po vánoční ozdoby, adventní věnce, šité věci, výrobky ze šustí, prostě vše, co se dá použít při vánoční výzdobě domácností. Plno lidí, také štěbetavých dětí – a to byla ta správná chvíle k oficiálnímu zahájení tohoto slavnostního adventního setkání občanů. Z podia přivítal všechny místostarosta obce Baška Jan Richter, popřál všem příjemné adventní hodování a zároveň pohodové vánoční svátky a vše dobré do nového roku. Na podium pak moderátor akce David Blahut uvedl první vystupující – žáky Základní školy v Bašce. Ty vystřídaly děti Frýdlantské chasy a členky janovického folklorního souboru Ondráš. Proběhnul křest obecního stolního kalendáře, který si občané mohli již na místě vyzvednout. Poté zahrála a zazpívala místní folková kapela Sousedé, a to už se začalo pomalu stmívat. Na podium nastoupili zpěváci Lašského smíšeného pěveckého sboru Baška, aby přítomné zpěvem koled vyzvali ke společnému zpívání.  Vesnicí se tak nesly melodie vánočního času a tím byl dán impuls k rozsvěcení vánočního stromu. Jeho zářivá barevná světla a nově svítící třpytivé vločky na sloupech pouličního osvětlení, nenechaly nikoho na pochybách, že jsme se opět po roce přehoupli do krásného adventního času, rozjímání a pohody. Hloučky lidí se zahřívaly medovinou a především ženy si sdělovaly, co je ještě doma čeká za úklid, pečení cukroví a jiné domácí práce.

Tato rodinná atmosféra, která se tady v Hodoňovicích při akcích vytvoří, nás vždy přesvědčí o tom, že se zde zase rádi vracíme,“ bylo slyšet od přítomných, kteří se občerstvovali venku, ale i uvnitř hostince na sále.

Adventní čas byl tímto v obci otevřen, byl přikrášlen i jemnými sněhovými vločkami, které poletovaly, takže záleží už jen na nás, jak jej prožijeme.

Fotogalerie: Rozsvěcování vánočního stromu (2018)

Obec Baška