Po loňské absenci Silvestrovského výplazu (zapříčiněné pandemií koronaviru) na lašský Říp – Čupek, jak je tento nejvyšší kopec Metylovických hůrek nazýván, si letos toto setkání nenechalo ujít na třistapadesát Lachů, Lašek, ale také spousta dalších lidí z celého regionu.

Venku to spíše vypadalo na jaro - sníh roztál a blátivým terénem z hodoňovické, metylovické i prženské strany se šplhali malí, staří, s malými dětmi na zádech, ale též se někteří vydali se psy, na koních – prostě tak, aby „výplaz“ zvládli. Bylo dobré občerstvit se nabízenými dobrotami, spláchnout vše jakoukoliv pálenkou a očekávat polední proslov lašského krále. Ten se chystal spolu se svoji družinou, s metylovickým starostou, starostkou Bašky na přistaveném pódiu a úderem dvanácté hodiny pozdravil všechny zúčastněné. Nejdříve se zamyslel nad „tym potvorstvem covidem“ – odkud asi přišel – „či z vesmira“ – ale to ví doopravdy jen Pánbůh. Dále vyjmenoval akce, které během roku proběhly, ostatně se všichni o veškerém dění v Lašsku mohou dočíst z Lašského dostavníku – čtvrtletníku, který vydává Království lašské. V závěru své řeči Zdeňa Viluš I. vyslovil přání:

„Ten stary, eště vjac něvydařeny rok, splachněm truňkem čistym, palenym, aji s tym covidusem! Ten novy rok 2022 fajnym ľašskym liguerem s tatarčokem přyvitajme, by nam po cely rok šmakovalo, zdravi služilo a sila hromska v nas furt byla! Tuž vam všeckym vinšuju hromady štěsťa, pohody a Božiho požehnani! Zdruv, ať služi!" - Zdeňa Viluš I. Krulikovsky, Kral ľašsky.

Poté nechyběly pozdravy zúčastněných starostů obcí Metylovice a Baška, kteří rovněž vyslovili přání všeho dobrého v novém roce, bez covidu, zase v „normálním“ čase, příznivém pro setkávání se, bez různých omezení. Lašská hymna zněla na závěr celého setkání, nesla se z Čupku dolů do údolí jako poselství naděje v lepší časy…

foto: V. Kryl