10. jubilejní ročník Gulášfestu se konal tradičně poslední sobotu prázdnin - 29. 9. 2020 - na přehradě Baška. Ani tento ročník, částečně poznamenaný koronavirovou situací, nezklamal. 

 

Přesto, že nikdo si v této době nemůže být jistý vlastně ničím, se Bašťanský spolek pustil do příprav tradiční a návštěvnicky velmi oblíbené akce - Gulášfest. Po desáté jsme byli na přehradě Baška svědky kulinářského umění vaření kotlíkového guláše.

Dovolím si vyzdvihnout partnerskou podporu ze strany obce Baška, která pomáhá pořadatelům z Bašťanského spolku zabezpečit především zázemí pro konání tohoto gulášem provoněného dne.

Přehrada Baška má v tento den zcela specifické kouzlo. Od brzkých ranních hodin se týmy, které se rozhodly bojovat o nejlepší guláš Gulášfestu roku 2020, pouštějí do přípravy kotlíkových gulášů. V letošním roce se tohoto klání zúčastnilo 9 týmů. Jejich úkolem je uvařit kotlíkový guláš, a to přímo na místě, tedy na přehradě Baška. Veškerá příprava zahrnující například krájení cibule a masa, přípravu vývaru apod., se podle přísných pravidel musí dít na místě a nepřipouští se žádné předpřipravené suroviny a polotovary.

Na to vše dohlíží okem ostřížím čtyřčlenná odborná porota. Ta má za úkol v průběhu celého dne hodnotit postup vaření jednotlivých soutěžních gulášů, ale přihlíží také například k týmové spolupráci, čistotě prostředí a hodně dá i na „celkový umělecký dojem“ každého jednotlivého týmu. V neposlední řadě pak samosebou dojde i na hodnocení hotových pokrmů. Porotě jsou předány vzorky tak, aby netušili, od kterého týmu k nim vlastně právě hodnocený vzorek doputoval. Porotci poté jednotlivě ochutnávají a hodnotí každý předložený vzorek. Zkoumají barvu, vůni, mastnotu, stav pevných částí (masa, brambor, zeleniny a pod.) a samozřejmě chuť.

Prakticky totéž hodnotí i další porota, která je složena z diváků. Aby se návštěvník mohl zapojit do diváckého hodnocení, musel si na místě zakoupit kartičku, na které bylo náhodně vybraných 5 soutěžních gulášů. Jejich stanoviště pak obejde a od každého z nich obdrží testovací jednodecovou porci. Jakmila ochutná všech 5 jemu určených testovacích porcí, hodnotí. Své hodnocení zapíše do kartičky, a tu pak odevzdá pořadatelům. V letošním roce se do diváckého hodnocení mělo možnost zapojit 90 diváků. Toto číslo je dáno počtem soutěžních týmů, kdy má každý tým v rámci pravidel povinnost se soutěže zúčastnit s 5 litry guláše.

Úkolem pořadatelů je zpracovat veškeré výsledky diváckého hlasování i odborné poroty a na základě nich určit pořadí jednotlivých týmů.

Během toho všeho má ale každý příchozí možnost prakticky už od ranních hodin v areálu ochutnat i jiné dobroty. K dispozici v letošním roce byly například kuřecí steaky, na ohni pečené vepřové, grilované klobásy, palačinky, buchty, koláče, domácí šlehačkové věnečky a minimálně dalších 10 nesoutěžních gulášů. K tomu samozřejmě pivečko, medovina, káva a další. Kdo by nebyl spokojený, že...

Celý tento gulášový den končí vyhodnocením a vyhlášením vítězů. I když vlastně - vítězové jsou všichni, kteří se jakkoliv aktivně zapojili. Přesto jsou mezi nimi někteří, kterým se v letošním roce zadařilo o něco více a jejich kuchařské umění bylo oceněno příčkami nejvyššími.

U diváků jednoznačně zvítězil tým Včelky, který vařil bačovský hovězí guláš. V celkovém pořadí, na kterém se podílejí výsledky odborné poroty i diváků, se na třetí příčce umístil tým Dřevjáne tenýsove rakety a jejich výborný hovězí guláš. Druhé místo obsadili Synci, kteří v rámci soutěžní části uvařili Synkův hovězí guláš. Celkové prvenství pak patřilo týmu Včelky, který tímto umístěním potvrdil rozhodnutí diváků.

konečné
pořadí
# název týmu součet bodů za POROTCE č. hlasování
diváků    
celkem
bodů
1 2 3 4
1. 8 Včelky 31 34 20 25 18 128
2. 2 Synci 27 24 33 27 12 123
3. 6 Dřevjáne tenýsove rakety 24 31 24 31 8 118
4. 9 Baška na víně 29 29 21 23 10 112
5. 7 Piráti 20 28 20 23 16 107
6. 4 Pišta tým 14 23 18 28 14 97
7. 1 Námořníci 11 13 24 26 6 80
8. 5 Pepi team 9 23 19 26 2 79
9. 3 Kupka tým - senioři 7 9 17 23 4 60

 

Fotogalerie: GulášFest (2020)