Poslední květnové sobotní odpoledne proběhl na prostranství pod přehradou Baška Den obce, kde se představily místní spolky, umělci, přijela i Charita Frýdek-Místek a Podané ruce. Ani občasný doslova aprílový deštík nepokazil pohodovou atmosféru, která zde panovala. Místní občané, mnohdy se svými přespolními známými, tady jistě našli spoustu dobré zábavy a chutného domácího občerstvení. Vše bylo proloženo množstvím informací o obci, spolcích atd. - prezentováno na velkoplošné obrazovce.

Po dvouleté odmlce se občané setkali na akci, která má v Bašce již tradici a nenechali si ji ujít. Na velké stage se s programem vystřídaly děti z místní základní školy se zpěvy, tanci, ale i verši a prózou s velkým úspěchem, za což byly odměněny potleskem. Lidové písně zazpívali krojovaní Čendaspoláci s cimbálovou muzikou Slifka. Následovala prezentace Mysliveckého spolku s názornými ukázkami, představili se jogíni, Obecní policie poučila, jak vybavit kolo a koloběžku pro bezpečnou jízdu a na travnaté ploše bokem tribuny se proháněly děti s míčem pod odborným dohledem členů TJ Sokol Baška.

Prostranství lemované stánky, s volnou plochou pro ukázky hasičského sportu, pro parkour cvičení, které předvedli kluci skupiny Improve Yourself - s velkým stanem uprostřed, sloužilo k provedení zmíněných aktivit, ale také pro možnost občerstvení se v klidové zóně. Děti si zde mohly vypískovat si různé obrázky nebo si nechat namalovat na obličej zvolené motivy. Seděly zde rodiny, v přátelských hovorech diskutovali známí, sousedé a při tom sledovali právě probíhající program na pódiu. A protože především pánové byli nervózní – jak asi probíhá důležitý zápas české hokejové reprezentace na probíhajícím mistrovství světa – i ten jim byl občas dopřán k vidění na velkoplošné obrazovce. Boky stanu zdobily vizualizace významných projektů v obci, které čekají na svoji realizaci. V lesoparku pod přehradou tesali své sochy řezbáři, okolo přehrady byli k vidění orientační běžci, takže všude bylo živo, stále se něco dělo…

Co nelze opomenout? Návštěvu „kmotrů“ z Třebíče, které starostka obce Irena Babicová přijala před polednem na obecním úřadu. Tady se zapsali do Pamětní knihy, diskutovali o věcech, které se dějí v Bašce i Třebíči. Předávali si zkušenosti v různých oblastech státní správy. Z podia pak místostarosta Třebíče Pavel Janata pozdravil zúčastněné slovy:

Jsme rádi, že jsme po třech letech mohli do Bašky opět přijet mezi vás. Vážíme si pozvání paní starostky, jezdíme zde rádi – jako domů. Překvapilo nás, jak Baška zkrásněla, jak je upravená, zvelebená, třešničkou je jistě nová škola, kterou si děti určitě zasloužily. Přeji vám všem, ať se vám v Bašce dobře žije, ať jste tady spokojeni a šťastni,“ podotkl třebíčský host.

A z tohoto místa pak zněly tóny a zpěv hodoňovické kapely Sousedé, kterou vystřídal známý Yo Yo band. Skvělá hudební produkce nenechala některé zúčastněné sedět, přišli před pódium, aby se v rytmu vlnili s větrem, který mnohdy znepříjemňoval práci ozvučovacím technikům. Do dvaadvacáté hodiny se nesla hudba nad Baškou, „vytrvalci“ tancovali, aby se pak rozloučili s konstatováním: „Díky za vše, bylo to fajn, zase za rok na Dni obce Baška nashledanou!

Fotogalerie: Den obce Baška na Bašce (2022)

Joomla SEF URLs by Artio