Třicet sedm prvňáčků, kteří letošní školní rok strávili v rekonstruovaných prostorách hodoňovické školy, byli ve středu 13. června slavnostně pasováni na čtenáře.

Tento slavnostní akt pro prvňáčky probíhá již po několik let v knihovně, ale protože přemístění třiceti sedmi malých dětí z Hodoňovic do Bašky by bylo náročnější než návštěva knihovnice a starostky obce v hodoňovické škole – byla zvolena tato jednodušší varianta. Děti už byly netrpělivé, co se bude dít. Obě třídy nastoupily před tabuli, v přední řadě držely v rukou jednotlivá písmena slova ČTENÁŘI  a postupně na každé písmeno přednesly nějakou říkanku. Poté, aby ukázaly, že opravdu už umí číst, četly pohádku o Šípkové Růžence. Pravda, některé zcela bravurně, některým se čtení ještě trochu zadrhávalo, ale všichni dokázali, že si opravdu zaslouží po celoročním učení se písmen, čtení textů, nenáročných říkanek, pohádek, aby byli pasováni na čtenáře. Než jsme k tomuto přistoupily, ještě jako bonus děti přidaly veselou písničku za klavírního doprovodu paní učitelky. Celkově toto „pásmo“ nastudované v režii třídních učitelek vyznělo velice pěkně, prvňáčci jsou opravdu šikovní.

Pasování na čtenáře se ujala starostka obce Irena Babicová, oděná v dlouhý černý šat rytíře, aby tento obřad nabyl důstojnosti a děti si jej skutečně zapamatovaly nadlouho. Vždyť čtení a knihy je budou provázet celým životem! Prvňáčci přicházeli jednotlivě ke starostce, která je dlouhou tužkou pasovala, od knihovnice obdrželi diplom, deník malého čtenáře – knížku, se kterou budou jistě pracovat nejméně následující rok. Budou si zde zapisovat knihy, které přečetli – autora, ilustrátora, hlavní hrdiny, atd. Malou pozorností k tomu jim byl skřítek knihovniček, který bude dohlížet, jak čtou.

„Přeji vám, milé děti, aby vám všem přinášelo čtení radost, potěšení, ale též abyste jím nabývali nové znalosti, vědomosti. Brzy již budou prázdniny, tak si je pěkně užijte, s novými kamarády a možná i s knihou. 2. záři se na vás všechny budu těšit v nové škole v Bašce,“ uzavřela toto milé setkání starostka Irena Babicová.

Foto: archiv knihovny

Nejbližší události

červen 2020
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5